Átnézve 2012 augusztus
A férgesedés
Sokkal elterjedtebb betegség mint gondolnánk. A vegyes étrenden élő emberek legalább felének vannak,vagy voltak bélférgei. Általában semmiféle lényeges ,látványos panaszt nem okoznak a belső úgynevezett endoparaziták,illetve ha okoznak akkor a jelenséget legtöbben többnyire elfogadott tünetként kezelik.
Vannak azonban jól megfigyelhető jellegzetes tünetei is: leggyakoribb tünete a krónikus fáradékonyság.Ez rendszerint annak köszönhető,hogy az élősködő ,rendszerint a béltraktusban kifejlődő féreg sok hasznos tápanyagot von el a gazdaszervezettől.

Egy bélszakasz gilisztákkal
Jelentkezhet állandó éhségérzet,vagy vérszegénység formájában és a legbiztosabb tünet ha a székletben megjelennek az élőskö dők,vagy azok petéi.
Parazitával fertőzött gyermekeknél megfigyelhető,hogy korukhoz képest szellemileg és testileg visszamaradtak.
Ha a férgesedést észleljük érdemes megvizsgálni a környezetünk ben élő társ-és haszonállatokat,mert a betegség sok esetben állatról emberre terjed .Az ilyen betegségeket amelyek emberről állatra terjednek és viszont zoonózisnak nevezzük. Ennek a jellegzetes esete a szalagférgesség,vagy a hólyagférgesség.
Néhány az emberen előforduló élősködő:
· Atkák
· Bagócslegyek
· Bolhák
· Buzogányfejű férgek
· Féregatkák
· Galandférgek
· Kullancsok
· Lapostetű
· Májmétely
· Orsóférgek
· Rühatkák
· Toxoplasma gondii
· Tetvek
· Trichina
· Vérmételyek
A férgek a táplálék elszívásán kívül a legnagyobb gondot az általuk termelt anyagcseretermékükkel okozzák ezért minél előbb meg kell szabadulni tőlük.
Elterjedtebb változatok
Főleg gyermekeknél előforduló a cérnagilisztával való fertőzöttség. Ilyen esetben főleg az esti órában a végbéltájékon rendszeres viszketés lép fel.
Egy másik féregfajta az orsógiliszta . Ennek a jellegzetes tünetei az étvágytalanság ,a hányinger és a hányás.Ez a giliszta faj főleg hasi és alhasi fájdalmat okoz.
A legveszélyesebb a laposféreg,mert a férgeknek ez a fajtája a vérárammal eljuthat a szívizomba,az agy állományba,vagy a tüdőbe .A lárvái bekerülhetnek a szembe ,vagy az agyba is és ott komoly betegségeket okozhatnak.
A lapos férgekkel fertőzött ember állandóan köhög ,néha vért is köp és egy-egy nagyobb köhögési roham során a légcsövön keresztül a féreg is eltávozhat a tüdőből. Előzőleg azonban jelentős károsodást okozhat abban a szervben ahol kifejlődött.
A betegség diagnosztizálását rutin szerűen az ÁNTSZ laboratóriumai széklet vizsgálattal végzik. Szóba jöhet az íriszdiagnosztika is. Rendszerint a pupilla körüli régióban látható betüremkedések utalhatnak férgesedésre.
A természetes gyógymódok
Legfontosabb a megelőzés.Kerülni kell a nyers ,ellenőrizetlen húsok és húskészítmények (tatár bifsztek,lángolt kolbász, füstölt húsok ) alapos sütés ,vagy főzés nélküli fogyasztását .A rendszeres kézmosásra,tisztálkodásra nagy gondot kell fordítani.A talajjal, szervestrágyával való érintkezést kerülni kell. A társállatokat legalább évente egy alkalommal féregtelenít eni szükséges.A velük való érintkezés után mossunk kezet.
A férg gyakran pete formájában van a húsban. Az ilyen hús elfogyasztása után a gyomorsav lebontja a pete burkát és a kikelt lárva a béltraktusban ideális körülményeket talál az életéhez.
Kezdetben a pár napos böjt is segíthet a féregtelenítésben. A béltraktus alsó szakaszában lévő férgek beöntéssel is eltávolíthatók .Hatásos ha a beöntésbe féreghajtó növényt ,illóolajat,vagy teát teszünk.
Az ételek közül a hagymafélék,a torma és a tökmag féregüző hatású. Hasonló effektusa van a répának,a fügének,az áfonyának és a koriandernek.
Vannak féregűző hatással rendelkező teafajták és illóolajok is.Bizonyos homeopátiás szerekkel is elősegíthető a féregtelenítő kúra.
Vannak mazdaznan féregtelenítő kúrák is amelyeket speciális recept szerint kell végrehajtani.
A fégesedésnek létezik pszichés háttere. A lelki okok között olyan érzelmek szerepelhetnek mint a kiszolgáltatottság,az áldozati,vagy tisztátalansági érzés.Ilyenkor az érintett önbecsülését kell erősíteni.
viragsandor53@gmail.com
(Virág-Sándor József, 2017.02.09 20:10)